Utrikes Spedition - miljösmarta och hållbara transporter

Almroths är specialister på speditions- och transporttjänster såväl inrikes som utrikes. Det spelar ingen roll vart ifrån du behöver en transport – vi löser utrikestransporterna till och från hela Sverige. Vi är en speditör med resurser, kapacitet och erfarenhet att hantera alla sorters gods, från stort till smått.

.

Specialtransporter och expressleveranser

Tack vare vår goda tillgänglighet och vår specialavdelning anlitas vi ofta för att ta hand om transporter som många tycker är besvärliga, konstiga eller till och med ”omöjliga”. Det kan handla om gods med ovanliga mått, volymer eller som behöver levereras med kort varsel. Vår Expresstrafik är speciellt efterfrågad.

Vill ni ha en extra säker leverans av ert paket, så kan vi erbjuda er en Kurir som personligen levererar det till mottagaren vart som helst i världen.

Frakta med oss – tryggt och säkert

Vi övervakar godset hela vägen och ger dig som kund löpande leveransstatus om du så önskar. Vår personal har mångårig erfarenhet av speditionsuppdrag med bil, båt och flyg, vilket borgar för en trygg och säker hantering.

Många bilar hos andra transportörer har idag tomma ytor på flaket när de kör, så tack vare att vi med vårt stora kontaktnät kan använda denna outnyttjade plats medverkar vi till en bättre fyllnadsgrad. Det ger hållbara transporter och därmed också en bättre miljö.

Tull

Vi tillhandahåller tullager och därtill alla tullprocedurer som ingår. Varför betala tull och moms direkt, lägg godset på tullager och skjut upp betalningen tills varorna är sålda istället! Vi har tillgång till alla moderna tullsystem som behövs för att detta ska gå så smidigt som möjligt. Som komplement till våra egna resurser har vi ett brett kontaktnät över hela världen vad gäller både transporter som tull.

Vill du veta mer om Utrikes Spedition?

Robert Myhre

Speditionschef

+46 (0)11 – 474 10 53
robert@almroths.se

Magdalena Gilliot

Speditör

+46 (0)11 – 474 10 59
+46 (0)70 – 784 10 59
magdalena@almroths.se

Gabriel Olsson

Speditör

+46 (0)11 – 474 10 51
+46 (0)70 – 784 10 51
gabriel@almroths.se

Joni Peltomaa

Speditör

+46 (0)11 – 474 10 57
+46 (0)70 – 784 10 60
joni@almroths.se

Lisa Karlsson

Speditör

+46 (0)11 – 474 10 61
+46 (0)70 – 784 10 61
lisa@almroths.se

Nils Hammarström

Speditör

+46 (0)11 – 474 10 55
+46 (0)70 – 784 10 55
nils@almroths.se

Christine Sarberg

Speditör

+46 (0)11 – 474 10 56
+46 (0)70 – 784 10 56
christine@almroths.se

Dana Sarberg

Assistent

+46 (0)11 473 58 06
+46 (0) 70 784 10 57
dana@almroths.se