Utrikes spedition - rätt lösning för alla dina transporter

Det spelar ingen roll vart ifrån du behöver en transport – vi löser utrikestransporterna till och från hela Sverige. Vi är en speditör med resurser, kapacitet och erfarenhet att hantera alla sorters gods, från stort till smått.

.

Specialtransporter och expressleveranser

Tack vare vår goda tillgänglighet och vår specialavdelning anlitas vi ofta för att ta hand om transporter som många tycker är besvärliga, konstiga eller till och med ”omöjliga”. Det kan handla om gods med ovanliga mått, volymer eller som behöver levereras med kort varsel. Vår Expresstrafik är speciellt efterfrågad.

Frakta med oss – tryggt och säkert

Vi övervakar godset hela vägen och ger dig som kund löpande leveransstatus om du så önskar. Vår personal har mångårig erfarenhet av speditionsuppdrag med bil, båt och flyg, vilket borgar för en trygg och säker hantering.

Tull

Vi tillhandahåller tullager och därtill alla tullprocedurer som ingår. Varför betala tull och moms direkt, lägg godset på tullager och skjut upp betalningen tills varorna är sålda istället!

Vi har tillgång till alla moderna tullsystem som behövs för att detta ska gå så smidigt som möjligt. Som komplement till våra egna resurser har vi ett brett kontaktnät över hela världen vad gäller både transporter som tull.

Vill du veta mer om utrikes spedition?

Gabriel Olsson

Speditör

+46 (0)11 – 474 10 51
+46 (0)70 – 784 10 51
gabriel@almroths.se

Joni Peltomaa

Speditör

+46 (0)11 – 474 10 57
+46 (0)70 – 784 10 60
joni@almroths.se

Magdalena Gilliot

Speditör

+46 (0)11 – 474 10 59
+46 (0)70 – 784 10 59
magdalena@almroths.se

Lisa Karlsson

Speditör

+46 (0)11 – 474 10 61
+46 (0)70 – 784 10 61
lisa@almroths.se

Nils Hammarström

Speditör

+46 (0)11 – 474 10 55
+46 (0)70 – 784 10 55
nils@almroths.se

Hans Sandberg

Speditör

+46 (0)11 – 474 10 54
+46 (0)70 – 784 10 54
hans@almroths.se

Sara Östensson

Speditörsassistent

+46 (0)11 – 473 58 09
+46 (0)76 – 875 66 38
sara.ostensson@almroths.se

Christine Sarberg

Speditör

+46 (0)11 – 474 10 56
+46 (0)70 – 784 10 56
christine@almroths.se

Robert Myhre

Speditionschef

+46 (0)11 – 474 10 53
robert@almroths.se